Linux w systemach embedded

Linux w systemach embedded Książka ukazała się nakładem wydawnictwa BTC 18 lipca 2011r. Jest to propozycja dla ludzi zawodowo lub hobbystycznie zainteresowanych zagadnieniami związanymi z Linuksem w systemach wbudowanych. Początkujący dzięki niej zapozna się z podstwami technologii, zaawansowany programista, znajdzie gotowe pomysły, aplikacje i rozwiązania przydatne w pracy.

 1. Przeczytałem kilka książek (i mnóstwo materiałów w Internecie) na ten temat i żadna mi się nie spodobała. Opisują ogólne mechanizmy i są mocno przegadane.
 2. Ja piszę według metody: ProblemAnalizaRozwiązanie. Popartej własnymi doświadczeniami.
 3. Dużo informacji praktycznych. Konfiguracja i kompilacja przedstawiona krok-po-kroku na prawdziwych powtarzalnych przykładach.
 4. Praktycznie wszystkie przytoczone komendy, przykłady i narzędzia można uruchomić na dostępnych na rynku zestawach deweloperskich, ale również na wirtualnej platformie ARM Versatile - emulowanej przez darmowy program QEMU (dostępny w każdej dystrybucji Linuksa). Nie trzeba mieć płytki/dodatkowo płacić, żeby rozpocząć przygodę z Wbudowanym Linuksem - wystarczy ta książka!
 5. Duża ilość opisów schematów i zasad działania mechanizmów dostępnych zarówno w jądrze, jak i w systemie. Zebrałem trudne do znalezienia, często słabo udokumentowane i porozrzucane po serwisach internetowych informacje.

Materiały dodatkowe

W tym serwisie znajdują się aktualizowane na bieżąco materiały uzupełniające treść książki, programy oraz listingi przytoczone w tekście.

Co nowego?

Pełny changelog dostępny jest również w postaci generowanego automatycznie przez Dokuwiki RSS/XML Feed.

Przygotowanie środowiska pracy

Środowisko cross-kompilacji dla architektury ARM

 • Ile czasu zajmuje cross-kompilacja jądra w systemie wielordzeniowym w zależności od opcji -jN polecenia make? Artykuł w języku angielskim.

Eclipse

 • Eclipse - Konfiguracja i przykład wykorzystania Eclipse IDE do pisania, cross-kompilowania i debugowania aplikacji uruchamianej na zdalnym urządzeniu.

Profilowanie

Narzędzia automatyczne

Dodatkowe informacje, dokumentacja, oraz odnośniki do stron projektów narzędzi służących do automatycznego budowania toolchainów i dystrybucji.

Bardzo szybki start

 • Niewielki system bazowy (o dużych możliwościach) - listingi (a w zasadzie wariacja na ich temat) w postaci gotowego do uruchomienia, konfigurowalnego, skryptu. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie toolchaina.

Emulatory

 • Emulator QEMU - dokumentacja i kod źródłowy, niestandardowa instalacja oraz sposoby uruchomienia.

Jądro systemu

Dodatki do rozdziałów poświęconych doborowi odpowiedniej wersji jądra, jego konfiguracji i kompilacji a także programowaniu w jądrze i dostosowywaniu kodu do własnych potrzeb.

Linux - fragmenty kodu, dokumentacja i inne.

Projekty

Projekty - kompletne, działające listingi oraz informacje dodatkowe.

 • opisane w książce sposoby konfigurowania i budowania od podstaw własnej dystrybucji Linuksa na urządzenie typu SoC;
 • kod źródłowy własnych programów i skryptów opisywanych w książce;
 • materiały dodatkowe - m.in. opisy tworzenia pakietów: DEB i RPM na potrzeby zarządzania własnym oprogramowaniem.

Toshiba AC100

Toshiba AC100 (Dynabook AZ - w Japonii) to komputer typu netbook z procesorem ARM (Cortex-A9). Ze względu na swoją cenę jak i możliwości jest ciekawą alternatywą dla płyt deweloperskich. Jeden z rozdziałów książki, poświęcony jest zagadnieniu instalacji systemu Linux na tym urządzeniu (ze względu na specyfikę zastosowanego układu, bardziej przypomina to programowanie płyty deweloperskiej niż klasyczną instalację dystrybucji). W dodatku, ze względu na dynamiczny postęp prac nad projektem informacje bardzo szybko ulegają zmianom.

W tym serwisie znajdują się ciągle aktualizowane materiały dodatkowe dotyczące doboru i instalacji systemu na urządzeniu.

Programowanie w powłoce

Dodatek B zawiera ściągawkę najczęściej wykorzystywanych poleceń powłoki, wraz z przykładami ich użycia. Przy pomocy opisanych tam prostych poleceń (cegiełek) łączonych ze sobą mechanizmami oferowanymi przez system lub powłokę, można dość łatwo uzyskać rozbudowane rezultaty.

Programowanie w powłoce - ćwiczenia - dla czytelników zainteresowanych rozwijaniem umiejętności pisania skryptów powłoki, umieszczam kilka inspirujących zadań (wraz z rozwiązaniami).

Szkolenia, consulting, wsparcie techniczne

Embedded Linux, Real-Time, programowanie sterowników urządzeń w jądrze Linux, QT dla systemów wbudowanych. Szkolenia w języku polskim i angielskim: http://bis-linux.com/

ostatnio zmienione: 2012/08/01 00:35